Wilgotne środowisko zdecydowanie nie służy organizmowi człowieka. Kiedy czujemy, że oddychamy niemal samą parą wodną, możemy mieć problemy z układem krążenia. Zbyt nasycone wilgocią powietrze to także prawdziwy raj dla pleśni i innych szkodliwych grzybów, które w dłuższej perspektywie wywołają u nas rozmaite infekcje, astmę, alergie oraz wiele innych dolegliwości.
Negatywny wpływ zawilgocenia na zdrowie
Upał latem lub centralne ogrzewanie zimą zwiększają temperaturę panującą w naszych domach i mieszkaniach. Jednak gdy w naszych pomieszczeniach panuje nadmierna wilgoć, negatywne skutki zdrowotne odczujemy bardzo szybko. Jeśli do tego mamy niesprawny system wentylacyjny – nieprzyjazne naszemu organizmowi pleśnie i grzyby zaczną się rozwijać i mnożyć w zastraszającym tempie, ponieważ wilgoć i wyższa temperatura stanowią dla nich doskonałe warunki. Nieprzyjemny zapach jest pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Wielogodzinne przebywanie w takich pomieszczeniach może być bardzo niebezpieczne – w szczególności dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych. Co grozi nam oraz naszym najbliższym?
- astma
- alergia
- infekcje układu oddechowego
- infekcje skórne
- reumatyzm
- w skrajnych przypadkach również uszkodzenie organów wewnętrznych oraz choroby nowotworowe
Alarmujące powinno być pogorszenie samopoczucia domowników, problemy ze snem, trudność w koncentracji, chroniczne uczucie zmęczenia oraz ponawiające się rozmaite infekcje – również na tle alergicznym.
Jak skutecznie pozbyć się zagrożenia?
Niebezpieczeństwo można szybko zażegnać, jeśli w porę podejmiemy odpowiednie działania. Warto do nich przystąpić od razu po wykryciu pierwszych symptomów zawilgocenia pomieszczeń, takich jak stęchły zapach oraz pojawienie się przebarwienia na ścianach oraz suficie. Jeżeli plamy przypominają podejrzane wykwity, są pokryte ciemnym nalotem, prawdopodobnie mamy do czynienia z pleśnią lub innym grzybem. Organizmy te wytwarzają trujące mykotoksyny, które wdychamy razem z zarodnikami, co jest bezpośrednią przyczyną problemów zdrowotnych.
Aby wyeliminować zagrożenie, należy działać szybko. Jeśli doszło do rozwoju grzybów i pleśni, konieczne będzie usunięcie ich za pomocą specjalistycznych preparatów grzybobójczych. Najważniejszym działaniem będzie jednak pozbycie się prawdziwej przyczyny problemu – czyli nadmiaru wilgoci. Warto powierzyć to zadanie profesjonalnemu zespołowi, ponieważ działanie na własną rękę może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dokładne osuszenie pomieszczeń – osuszarnia.pl pomoże przywrócić komfortowe warunki domownikom, a także spokój o ich zdrowie i dobre samopoczucie.
Więcej artykułów
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?