Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Maty elektryczne – czym są?

Maty elektryczne

Popularność ogrzewania podłogowego wciąż rośnie i jeśli tempo się utrzyma, takie rozwiązanie może stać się standardem. Zainteresowanie „podłogówkami” zdaje się wynikać przede wszystkim z ich efektywności oraz tego, że cała instalacja znajduje się pod podłogą, co wygląda bardzo elegancko i daje duże możliwości aranżacyjne. Montaż takiej konstrukcji nie musi być wcale trudny, pod warunkiem wybrania maty elektrycznej. Przyjrzyjmy się bliżej temu źródłu ciepła.

Jak działa elektryczna mata?

Tego rodzaju ogrzewanie podłogowe składa się bardzo cienkiego przewodu z wolframu, osadzonego na specjalnej siatce z włókna szklanego. Maty umieszcza się bezpośrednio na wylewce cementowej w taki sposób, aby zachować odpowiednią odległość przewodów, które nie mogą na siebie nachodzić. W razie potrzeby można przyciąć siatkę. Następnie instalację pokrywa się masą samopoziomującą lub specjalnym klejem do ogrzewania podłogowego, a na koniec układa się wierzchnią warstwę z płytek ceramicznych, kamienia lub paneli drewnianych. Maty elektryczne nagrzewają się pod wpływem przebiegającej przez przewody energii elektrycznego. Poziom rozgrzania zależy od natężenia prądu, które ustawia się za pomocą specjalnego kontrolera. Ciepło z maty oddawane jest do wierzchniej warstwy podłogi, która z kolei przekazuje je znajdującym się w pomieszczeniu elementów wyposażenia, a nawet przebywających w nim osób. Wykorzystywane jest tu zjawisko promieniowania, podobnie jak w przypadku ciepła słonecznego.

Maty elektryczne – wady i zalety

W zasadzie jedyna wada tego rozwiązania to zastosowany w nim nośnik ciepła, czyli prąd elektryczny. Ceny energii stoją na wysokim poziomie i stale rosną, co wpływa na koszty eksploatacyjne. Z drugiej strony, cena mat jest znacznie niższa od innych instalacji, ich montaż mniej inwazyjny, prosty i tańszy, a w przypadku ewentualnej usterki – do czego nie dochodzi często – łatwo przeprowadzić naprawę. Maty elektryczne posiadają też wiele innych zalet, jak np. duża efektywność grzewcza, dzięki czemu nie potrzeba innych źródeł ciepła, a także bezpieczeństwo użytkowania. Podczas pracy ogrzewania nie wytwarza się pole elektromagnetyczne ani nie występują inne szkodliwe dla domowników czynniki. Natomiast trzywarstwowa izolacja chroni przed ryzykiem pożaru lub porażenia prądem. Kolejna zaleta to niezawodność systemu oraz jego żywotność, potwierdzona nawet 25-letnią gwarancją. 

Dlaczego warto wybrać matę elektryczną?

W przypadku korzystania z tradycyjnego ogrzewania naściennego częstym problemem okazuje się zimna podłoga. Staramy się wyeliminować go za pomocą dywanów i wykładzin, które są siedliskiem kurzu i innych alergenów. „Podłogówka” stanowi zatem doskonałe rozwiązanie dla alergików, ale też wszystkich tych, którzy nie chcą zasłaniać swoich podłóg ze względów estetycznych. Do wyboru jest kilka rodzajów ogrzewania podłogowego, dzięki któremu posadzka już zawsze będzie mieć odpowiednią temperaturę. Z nich wszystkich maty elektryczne okazują się rozwiązaniem posiadającym najwięcej zalet i najmniej wad. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą tego rodzaju produktów.