Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Łazienka w ekologicznym stylu – o czym należy pamiętać?

Łazienka w stylu eko – na jakie wykończenie warto postawić?

Eko łazienka to taka, w której stosuje się rozwiązania energooszczędne, ale i zapewniające oszczędność zużycia wody. Istotne znaczenie ma zarówno dobór oświetlenia, jak i ceramiki czy armatury łazienkowej. Warto dowiedzieć się, jak stworzyć łazienkę w ekologicznym stylu.

Łazienka w stylu eko może być wykończona materiałami, które nadają się do recyklingu. Świetnie mogą sprawdzić się panele korkowe zastosowane poza strefą mokrą, a także płytki ceramiczne, zarówno gresowe, jak i spieki kwarcowe. Dobrym wyborem będą także płytki winylowe, które można w 100% poddawać recyklingowi. Mogą też naśladować powierzchnię drewna, a także kamienia czy betonu. Ponadto do ich czyszczenia nie trzeba wykorzystywać agresywnych detergentów czy dużej ilości wody, co także ma znaczenie. Łazienka w stylu eko to także taka, w której stosuje się nowoczesne metody grzewcze takie jak grzejniki na podczerwień, które są tanim i ekologicznym źródłem ciepła. Nie można zapomnieć również o oprawach oświetleniowych z odpowiednią ochroną IP, przynajmniej IP 44, a także źródłami światła LED zapewniającymi długotrwałe użytkowanie i niskie zużycie prądu.      

Jaką armaturę i ceramikę łazienkową wybrać do łazienki w stylu eko? 

Łazienka w stylu eko to także odpowiednia armatura, czyli taka z perlatorem, który gwarantuje strumień napowietrzony i zmniejszenie zużycia wody nawet o połowę. Istotne znaczenie ma także termostat, dzięki któremu nie trzeba długo ustawiać temperatury wody na pokrętłach, a także można ograniczyć jej zużycie. Takie rozwiązanie zapewnia zatem bezpieczeństwo i oszczędności. Zamiast wanny do łazienki w stylu eko warto wybrać kabinę prysznicową albo ściankę prysznicową z odpływem liniowym. Do takiej ceramiki łazienkowej świetnie sprawdzi się deszczownica. Ścianka prysznicowa może być łatwa do utrzymania w czystości, wystarczy wybrać model ze szkłem, które jest proste w czyszczeniu, nawet bez użycia detergentów. Na pewno elementem eko łazienki będzie również toaleta wyposażona w spłuczkę pozwalającą na ograniczenie zużycia wody. Ważna jest także odpowiednia wentylacja łazienki. Świetnie sprawdzi się mechaniczna, dzięki której wyeliminuje się problem parowania elementów szklanych. Łazienka w stylu eko to naprawdę świetne rozwiązanie. 

Artykuł powstał przy współpracy z https://sevante.pl/.