Czy mały dom może być wygodny? Jak najbardziej, choć wiele zależy od jego projektu oraz wykonania. Komfortową przestrzeń mieszkalną da się stworzyć nawet na skromnym metrażu, dlatego wielu inwestorów decyduje się na małe domy, które kosztują mniej w budowie i są tańsze także w eksploatacji.
Czy mały dom musi być parterowy?
Domy o małej powierzchni są często jednokondygnacyjne, co jednak nie znaczy, że każdy projekt zakłada takie właśnie rozwiązanie. Dom z poddaszem użytkowym będzie dobrą opcją dla osób, które posiadają bardzo małą działkę lub planują urządzić rozległy ogród na swojej posesji. Poddasze ma również ten plus, że lepiej rozdziela część dzienną domu od części sypialnej – mieszkańcom łatwiej jest dzięki temu zachować prywatność i odciąć się od hałasu dobiegającego z kuchni czy salonu, w którym gra telewizor.
Minusem małego domu z poddaszem są oczywiście schody. Zajmują one całkiem sporo powierzchni, więc może się okazać, że taki dom będzie miał większą powierzchnię od domu parterowego z taką samą liczbą pomieszczeń i pokojami o zbliżonym metrażu. Oferta projektyzwizja.pl obejmuje domy zarówno parterowe, jak i z poddaszem, a obejrzeć można nie tylko same rzuty kondygnacji, ale też urządzone wnętrza domu oraz jego widok w 3D.
Dużo otwartych przestrzeni
W małych domach lepiej sprawdzają się większe przestrzenie niż duża liczba małych pomieszczeń, oddzielona od siebie ścianami i drzwiami. Wiadomo, że sypialnie i łazienka powinny być zamykane, ale kuchnia, jadalnia i salon jak najbardziej mogą się łączyć w jedną otwartą przestrzeń dzienną. Dobrym rozwiązaniem w małych domach są także przeszklenia, które wpuszczają do środka sporo światła i optycznie powiększają wnętrze.
Unikać należy za to skomplikowanych form architektonicznych jak wykusze czy lukarny, bo mogą one zaburzać proporcje domu i dawać wrażenie, że dom jest jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Wymyślna bryła znacząco też podnosi koszt inwestycji i zwiększa ryzyko błędów budowlanych.
Gotowy czy na zamówienie?
Projekt małego domu można kupić od ręki, a wybór jest tak szeroki, że nie powinno być kłopotu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla swojej rodziny. Projekt na indywidualne zamówienie kosztuje dużo więcej i czeka się na niego wiele tygodni, a efekt końcowy i tak może być daleki od oczekiwanego.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?