Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jakie są metody wiercenia w betonie?

wiercenie w betonie

Dzisiaj wiercenie w betonie przeprowadza się różnymi metodami. Jednak nie każda z nich jest tak samo godna polecenia. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami obróbki betonu w postaci wiercenie w nim otworów. Sprawdź, w jaki sposób najlepiej to robić i co odróżnia od siebie poszczególne metody.

Tradycyjne wiercenie w betonie

Niegdyś wiercenie w betonie niemal zawsze oznaczało zastosowanie metody udarowej. Była to w każdym razie zdecydowanie najpowszechniejsza metoda. W tym przypadku wiercenie polega na generowaniu uderzeń przekazywanych na narzędzie robocze. Metoda ta jest skuteczna. Wiercenie rzeczywiście się udaje, jednak koszty tego są wysokie. Po pierwsze dochodzi do dużych wstrząsów i wibracji. W konsekwencji uszkodzeniu mogą ulec pobliskie obiekty. Co więcej, często uszkadzany jest też obrabiany materiał. Nie ma tutaj mowy o gładkich krawędziach wykonywanych otworów.

Alternatywne rozwiązanie kwestii wiercenia w betonie to dzisiaj metoda obrotowa, w tym metoda pełnoobrotowa i rdzeniowa. W tym przypadku do wywiercenia otworu wykorzystuje się ścieranie i kruszenie, a także skrawanie. Jeśli zastosowanie znajduje metoda pełnoobrotowa, narzędziem roboczym jest świder. W przypadku metody rdzeniowej jest to koronka.

Obecnie za najnowocześniejszą i najlepszą metodę wiercenia w betonie uznaje się metodę obrotową rdzeniową z wykorzystaniem koronki diamentowej. Innymi słowy, jest to tak zwana technika diamentowa, która umożliwia tworzenie gładkich otworów o określonych kształtach i wymiarach. Jednocześnie w czasie pracy nie powstaje duży hałas, wierceniu nie towarzyszą też znaczne udary czy wibracje. Jest to zatem technika bezpieczna dla wszelkich pobliskich obiektów, a także dla obrabianego materiału. Nie powoduje ona również dyskomfortu u ludzi.

Jak widać, wiercenie w betonie można dzisiaj wykonać na wiele sposobów. Niemniej jednak zdecydowanie najbardziej godna polecenia jest technika diamentowa.

Zapraszamy: wiercenie w betonie Trójmiasto