Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Jak urządzić salon w stylu industrialnym?

Styl industrialny to jedna z najpopularniejszych aranżacji wnętrz. Styl ten wybierany jesy zarówno do dużych, jak i mniejszych salonów. Doceniany jest przede wszystkim za minimalizm, z odrobiną surowych wykończeń. Zobacz o czym warto pamiętać urządzając industrialny salon.

Główne cechy stylu industrialnego

Aranżując pomieszczenia w stylu industrialnym, głównym kierunkiem powinny być:

  • prostota
  • minimalizm
  • solidne materiały

Wnętrza aranżowane powinny być w sposób ukierunkowany na uzyskanie możliwie największej przestronności. Widoczne elemengty konstrukcyjne, instalacje oraz minimum dodatków to cechy charakterystyczne industrialnej aranżacji.

Bardzo ważny element stanowi również oświetlenie. Ogromnym atutem są również duże okna, o które niekiedy trudno w mieszkaniach.

Mały salon w stylu industrialnym – to również możliwe

Bez sprzecznie, industrialny styl najłatwiej uzyskać w pomieszczeniach z wysokiem sufitem i dużej, otwartej powierzchni.

Jednak urządzenie mniejszych wnętrz w stylu industrialnym również jest możliwe. Aby tego dokonać, ważne jest aby umiejętnie zastosować kilka technik wnętrzarskich.

Kolory

Pokój w stylu industrialnym charakteryzuje się jasnymi kolorami. Najpopularniejsze kolory to biały, szary lub czarny, które często miesza się z czerwienią odsłoniętej cegły.

Jeżeli ściany nie są wykonane z cegły, popularną alternatywą są imitacje cegły lub tapety nakładane na wybraną część ściany. Cegła doskonale wprowadza industrialny klimat do pomieszczenia, często stając się jego centralnym punktem.

Jeżeli wnętrze staje się zbyt surowe, można uzupełnić je dodatkami w bardziej intensywnych kolorach. Do najpopularniejszych kolorów dodatków zaliczyć należy żółć oraz zieleń.

Materiały

Jednym z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia urządzonego w tym stylu są materiały.

To element, który decyduje o industrialnym i surowym charakterze wnętrz. Przykładem niemalże konieczności, w tym przypadku jest beton architektoniczny, doskonale pasujący do wspomnianej cegły.

Połączenie to nadaje wnętrzu surowości, ale jednocześnie dzięki ciepłym odcieniom czerwieni cegły utrzymuje je odpowiednio przytulną atmosferę.

Takie połączenie nie zawsze sprawdzi się w salonach o bardzo małej powierzchni. W takim przypadku, alternatywą dla ściany z cegły może być pomalowanie jej na biało. Pozwoli to optycznie powiększyć przestrzeń.

Industrialny wystrój salonu to także dodatki w kolorach miedzi i metalu, a także stonowane odcienie drewna dębowego.

Meble do salonu w stylu industrialnym

Duży industrialny salon

Industrialny salon to miejsce, w którym najlepiej sprawdzą się duże, solidne i ciężkie meble.

Przyjemna strefa relaksu z dużą sofą jest niemalże koniecznością. Warto postawić również na ciekawy stolik kawowy z surowego metalu. Ważne elementy to także witryna w stylu loft i oraz solidna szafka RTV.

Meble do małego salonu w stylu industrialnym

W przypadku małych salonów należy unikać dużych i ciężkich mebli. Mogą one przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że będzie wyglądało na zbyt ciemne.

Zdecydowanie postawić należy na zasadę „mniej znaczy więcej”, ograniczając liczbę mebli do absolutnego minimum. Warto zadbać o wygodną sofę, można jednak zrezygnować ze stolika kawowego lub wybrać stolik o bardzo małych gabarytach.

Uzupełnienie stanowić może komoda i szafka RTV z metalowymi dodatkami.

Industrialne dodatki do salonu

Wprawdzie industrialny salon inspirowany jest przede wszystkim minimalizmem, dodatki skutecznie wypełniają wnętrze i nadadają odpowiedniego klimatu.

Plakaty przemysłowe

Motywy architektury miejskiej, fabryk i obiektów przemysłowych pasują doskonale. Sprawdzą się np. obrazy przedstawiające mosty lub inne duże konstrukcje stalowe. Dobierając obrazy, warto postawić na odcienie nawiązujące do kolorów materiałów wnętrza, czyli szarości betonu lub kolorów miedzi.

Popularnym wyborem są również repliki obrazów Banksy’ego, idealnie wpasowujące się w industrialne wnętrza. Plakaty i obrazy oprawione w czarne ramki można wieszać lub opierać o ścianę.

Lustra

Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się lustra w prostych, minimalistycznych ramach. Niezwykle efektownie prezentuje się także kilka małych luster, zawieszonych obok siebie. Galeria tego typu nie tylko zdobi wnętrze, ale także powiększa je optycznie.

Zegary

Klimatyczny zegar to niemal obowiązkowy element wnętrza. Najlepiej postawić na zegary wykonane z drewna i metalu. Najpopularniejszy wybór to zegary wykonane z metalu pomalowanego na czarno, z cyframi rzymskimi, bez tła.

Rośliny

Surowe wnętrze loftu można przełamać naturalną zielenią. Rośliny będą przytulnym akcentem w salonie, a umieszczone na wysokich metalowych kwietnikach podkreślą oryginalny wystrój wnętrza.

Industrialny salon w bloku i jego oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wystroju industrialnego salonu. Najlepiej jeżeli do wnętrza dociera możliwie najwięcej światła naturalnego. Niestety, w bloku często jest to trudne lun wręcz niemożliwe. Dlatego warto dobrze zaplanować rozmieszczenie stylowych lamp.

Na suficie umieścić można czarne reflektory lub sieć oryginalnie wyglądających żarówek zawieszonych na czarnych przewodach. Jeśli w salonie znajduje się stół, dobrze jest powiesić nad nim metalową, masywną lampę.

Salon z aneksem kuchennym – inspiracje industrialne

Salon z aneksem kuchennym to idealne połączenie, aby zaaranżować go w stylu industrialnym. Aranżując wnętrze tego typu należy zadbać o dopasowanie wszystkich elementów obydwóch części.

Meble kuchenne powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce. Warto postawić na szarość, biel, czerń lub drewno naturalne. Nad wyspą kuchenną powinna znaleźć się metalowa lampa lub tzw. żarówka Edisona.

Warto zadbać również o mniejsze detale, jak np. kran przemysłowy w kolrze czarnym lub miedzianym.

Dla kogo styl industrialny?

Styl industrialny to dobry wybór przede wszystkim dla osób, które dobrze czują się we wnętrzach minimalistycznych, prostych i przestronnych. To także dobry wybór dla osób lubiących oryginalne i modne przestrzenie oraz nowoczesne rozwiązania.