Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak przygotować instalację grzewczą do sezonu zimowego?

Jak przygotować instalację grzewczą do sezonu zimowego?

Systematyczna konserwacja instalacji grzewczej pozwoli cieszyć się przyjemnym ciepłem w chłodniejsze dni. Dowiedz się jak przygotować instalację do sezonu grzewczego.

W szerokości geograficznej, w której żyjemy instalacja grzewcza musi pracować przynajmniej kilka miesięcy w ciągu roku. Odpowiednie przygotowanie i kontrola systemu ogrzewania w domu pozwoli zachować bezpieczeństwo i jednocześnie zwiększy komfort mieszkania w trakcie chłodniejszych dni, ograniczając ewentualne wydatki spowodowane złym funkcjonowaniem instalacji grzewczej.

Jak często powinno się wykonywać przegląd instalacji grzewczej?

Zasadniczo przyjmuje się, że przynajmniej raz w roku, przed sezonem grzewczym powinien zostać wykonany okresowy przegląd instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić bezawaryjną pracę kotła i całej instalacji. Poważne uszkodzenia czy usterki po wakacyjnej przerwie w działaniu instalacji grzewczej mogą okazać się bowiem niezwykle kosztowne. Nawet drobne usterki mogą szybko doprowadzić do znacznego obniżenia sprawności urządzenia co przełoży się na większą ilość spalanego paliwa, a w konsekwencji wyższe rachunki i znaczący ślad węglowy.

Komu należy zlecić wykonanie przeglądu instalacji grzewczej?

Nowoczesne kotły grzewcze to zagmatwane i precyzyjne urządzenia, które w przypadku czynności serwisowych wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu elektroniki i automatyki. Własnoręczna próba konserwacji urządzenia nie będzie więc stanowić najlepszego pomysłu. Z tego też względu przegląd kotła najlepiej jest zlecić fachowcowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia, które dodatkowo są wsparte wieloletnim doświadczeniem.

Przegląd i konserwacja kotła przed sezonem grzewczym

Przegląd powinniśmy zacząć od przedstawienia serwisantowi dotychczasowej dokumentacji urządzenia oraz zgłoszenia ewentualnych nieprawidłowości w pracy kotła, jeżeli takowe zaobserwowaliśmy.

Konserwacja i przegląd przed sezonem grzewczym w głównej mierze opera się na czyszczeniu filtrów wodnych oraz filtra gazowego. Ten pierwszy może być przyczyną nieprawidłowej temperatury wody w układzie, natomiast drugi najczęściej będzie odpowiedzialny za niesprawną pracę urządzenia. Oprócz tego serwisant sprawdzi stan palnika, pompy obiegowej, naczynia zbiorczego, jak i też szczelność przyłączy. Dodatkowo należy pamiętać, by w trakcie przeglądu skontrolować naczynie wzbiorcze (poprawność jego instalacji, jak i też ciśnienie poduszki gazowej).

Oprócz samego kotła grzewczego warto dokładnie przyjrzeć się grzejnikom w mieszkaniu. Sprawdzić, czy żaden z nich przypadkiem nie jest rozszczelniony lub też nie wykazuje znaków korozji. Wtedy najlepiej pomyśleć o jak najszybszej wymianie grzejnika na nowy model (stylowe grzejniki do domu można sprawdzić tutaj – https://hydromat.com.pl/).

W trakcie przeglądu istotne jest również sprawdzenie drożności przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Ma to na celu kompleksowe upewnienie się, że całość instalacji jest przygotowana do pracy w sezonie grzewczym.