Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Firany gipiurowe – piękna ozdoba okna

Firany gipiurowe - piękna ozdoba okna

Jak upiększyć okno w dowolnym pomieszczeniu? W wielu mieszkaniach, po początkowej modzie na wieszanie w oknach jedynie rolet, powraca się do tradycyjnego upiększenia okien poprzez firany. Doskonale sprawdzają się firany gipiurowe, które można dopasować nie tylko do tradycyjnych, ale i nowoczesnych aranżacji. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Firany gipiurowe – do tradycyjnych i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji 

Wybierając firany gipiurowe, warto zwrócić uwagę na wzór na gipiurze. Dostępne są koronkowe firanki gipiurowe zdobione wzorem kwiatów czy liści. Takie modele świetnie sprawdzą się do tradycyjnie urządzonych wnętrz w stylu prowansalskim, rustykalnym, angielskim czy retro. Firany koronkowe mogą jednak być odpowiednim wyborem także do stylistyki boho. Modele z siateczkowym, mozaikowym wzorem przypominającym pajęczą sieć można wybrać nawet do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.     

Jak dobrać firany gipiurowe do okna?

Firana uszyta z gipiury będzie świetną dekoracją okna nie tylko w kuchni czy jadalni, ale i salonie czy sypialni. Warto wybrać firany gotowe na taśmie marszczącej albo tunelu. Można dopasować je do zwykłego karnisza albo takiego przeznaczonego na krótkie firanki zazdrostki, montowanego na oknie. Gdy wybieramy firany oczywiście musimy zwrócić uwagę na wymiary. Ważna jest długość i szerokość firany, a także cena za metr bieżący. Firany szyte czy docinane na wymiar świetnie podkreślą aranżację okna. Przy wyborze firanki trzeba wziąć pod uwagę, czy będzie dodatkowo marszczona i w takim przypadku dodać kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów do szerokości okna. Można zdecydować się na dłuższe, sięgające do ziemi czy opierające się na podłodze, ale i takie, które sięgają do parapetu czy też go odsłaniają. Wszystko zależy od tego, czy chce się wyeksponować parapet czy też nie. Na pewno krótsze firanki z gipiury sprawdzą się, gdy stawia się na parapecie doniczki z dekoracyjnymi kwiatami czy wazony albo inne ozdoby. W dużych przestronnych pokojach świetnie prezentują się lekkie firany do ziemi.             

Dlaczego firanki z gipiury to dobry wybór?  

Podszyte delikatną gipiurą firany przepuszczają sporo światła słonecznego. Jednocześnie zapewniają poczucie prywatności. Są mocne i odporne na uszkodzenia, dzięki czemu mogą posłużyć przez wiele lat. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na fakt, że gipiura się nie gniecie, zatem takich firanek nie trzeba prasować, co z pewnością dla wielu osób będzie niezwykle komfortowe. Firanki z gipiury to bez wątpienia piękna ozdoba okna, na którą warto się zdecydować.