Zastanawiasz się nad karierą w branży informatycznej? Dobrze posługujesz się choć jednym językiem oprogramowania, lubisz zagadki i łamigłówki, a także masz ścisły, analityczny umysł? Zawód programisty obecnie często uważany jest za pracę marzeń – z dobrymi zarobkami, szerokim zapotrzebowaniem na rynku pracy, wieloma perspektywami rozwoju, atrakcyjnymi benefitami i możliwością pracy z różnych części świata. Poznaj więc pracę programisty od podszewki i przekonaj się, czy jest to zawód dla Ciebie!
Programista – na czym polega jego praca?
Potocznie często ogólnie nazwany informatykiem – takie uogólnienie jest jednak błędne. Programista odpowiada bowiem za tworzenie kodów programów komputerowych i aplikacji. Jego zadaniem jest więc stworzenie oprogramowania, które będzie możliwe do wprowadzenia do użytku. Tworzenie programów i aplikacji to wieloetapowy proces – programistów można więc podzielić ze względu na etap tworzenia. Koder, tester, analityk czy też zarządca baz danych, konkretne zadania zależą od rodzaju oprogramowania, a także przydzielonych w projekcie obowiązków. Oprócz tego programistów można podzielić ze względu na część, którą się zajmują na: Front-end developera, Back-end developera oraz Full stack developera.
Podział programistów – za jaką część odpowiadają oraz jakie języki wykorzystują?
Front-end developer to programista, który zajmuje się wizualną częścią oprogramowania – tę widoczną przez użytkowników. Dba więc on o funkcjonalność, a także atrakcyjność i dopasowanie do używanych urządzeń. W tej dziedzinie programowania najczęściej używanymi językami są HTML, CSS oraz JavaScript. Back-end developer odpowiada natomiast za budowanie kodu źródłowego oraz zleconych funkcjonalności – jego zadaniem jest więc stworzenie oprogramowania od postaw, wykorzystując takie języki oprogramowania, jak: Java, SQL czy PHP. Osobą łączącą w sobie obie funkcje jest Full stack developer – odpowiada on zarówno za postawienie serwisu internetowego, aplikacji czy oprogramowania, jak i za jego część wizualną. Portal z nowinkami informatycznymi – odwiedź i dowiedz się więcej!
Więcej artykułów
Nieruchomości luksusowe – czy warto inwestować w ekskluzywne mieszkania?
Idealne miejsce relaksu i pracy: Jak wybrać domek ogrodowy?
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego