Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Czy warto zainteresować się montażem rekuperacji?

rekuperacja

Nie da się ukryć, że by dane pomieszczenie w ogóle nadawało się do jakiegokolwiek użytku, musi być ono odpowiednio wentylowane. To właśnie dzięki wentylacji mamy zagwarantowaną regularną wymianę zużytego powietrza, przepełnionego dwutlenkiem węgla, na świeże i natlenione powietrze. Warto jednak zauważyć, że systemy wentylacyjne na przestrzeni lat przeszły przez szereg zmian oraz udoskonaleń. Tak naprawdę dawniej wykorzystywana była jedynie tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Każdy z nas z pewnością wie jak wyglądają kratki wentylacyjne, przez które zasysane było zużyte i brudne powietrze. Niemniej jednak wentylacja ta absolutnie nie sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie, gdzie domy przyjmują postać szczelnej twierdzy. Wobec tego w takim wypadku zaleca się stosowanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy warto się nią zainteresować?

Rekuperacja- czym ona jest?

Urządzenia chłodzące w naszych domach działają w sposób w pełni mechaniczny i okazuje się, że w taki sam sposób może działać również nasza wentylacja. Oczywiście jest to uwarunkowane tym, czy zdecydujemy się na rekuperację. Jest to wentylacja mechaniczna z dodatkowym odzyskiem ciepła. Ten sposób wentylacji pomieszczeń obecnie uważany jest za jeden z najskuteczniejszych. Rekuperacja nie tylko pozwala nam bowiem na to, by w sposób całkowicie niezależny od czynników zewnętrznych doprowadzić do efektywnej wymiany powietrza w naszym domu czy mieszkaniu. Rekuperacja pozwala także na odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest już zużyte i wysysane na zewnątrz. Jak więc widać, taka wentylacja staje się idealnym rozwiązaniem do nowych domów, które zaprojektowane zostały zgodnie z zasadami energooszczędności.

Jakie są największe zalety rekuperacji?

Montaż rekuperacji z pewnością niesie za sobą wiele korzyści, choć na początku inwestycja ta może wydawać się nam nieco pokaźna. Jednocześnie warto zauważyć, że taka wentylacja- z racji tego, że przyczynia się do odzysku ciepła, sprawi, że inwestycja w nią może się bardzo szybko zwrócić. Dodatkowo koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że rekuperacja działa niezależnie od czynników zewnętrznych. W praktyce więc oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nie musimy już otwierać okien, by sprawić iż rekuperacja zacznie działać. Takie rozwiązanie jest więc nie tylko wyjątkowo nowoczesne, ale także i maksymalnie efektywne, co powinno nas przekonać do jego zastosowania we własnym domu. Z pewnością tego nie pożałujemy.