Ceny materiałów budowlanych w ostatnim czasie się znacząco zmieniły. Nie inaczej stało się w przypadku okien. Przed taką inwestycją, jaką jest ich zakup, warto zorientować się nie tylko, jak kształtują się ceny, ale i co na nie wpływa.
Okna PCV, aluminiowe, drewniane — jak różnią się cenowo?
Materiał, z którego wykonane są okna, znacząco wpływa na ich cenę z kilku powodów. Proces wytwarzania okien z PVC jest zautomatyzowany i wydajny, co obniża koszty, a sam surowiec cechuje szeroka dostępność. Aluminium jest droższe od PVC ze względu na sam koszt wydobycia i przetwarzania metalu. Ponadto okna aluminiowe wymagają specjalnych powłok ochronnych, aby zapobiec korozji. Drewno jest najdroższym materiałem ze względu na koszty pozyskiwania wysokiej jakości drewna oraz czasochłonny proces obróbki i konserwacji. Drewniane okna wymagają także regularnej konserwacji, aby zachować swoje właściwości. Znaczenie ma także design okien PCV, ich trwałość i wytrzymałość, a także właściwości termiczne w porównaniu do tych wykonanych z drewna czy aluminium. Cennik okien aluminiowych zawsze będzie prezentował się inaczej niż analogicznych modeli okien plastikowych. To samo dotyczy drzwi PCV w porównaniu do drzwi wykonanych z innych materiałów.
- Okna plastikowe (PCV): są najtańszą opcją, choć nie brakuje ciekawych propozycji ich designu i modeli o wysokich właściwościach. Typowy koszt: od 600 do 1300 złotych za okno, w zależności od rozmiaru i dodatkowych funkcji (np. ilość szyb, izolacja akustyczna).
- Okna aluminiowe są droższe od okien PVC, ale tańsze od drewnianych. Ich typowy koszt wynosi od 800 do nawet 3000 złotych za okno. Ona te Charakteryzują się wysoką trwałością i nowoczesnym wyglądem.
- Okna Drewniane są niewątpliwie najdroższe. Kosztują mniej więcej od 1000 do 4000 PLN za okno. Ceny mogą być wyższe, jeśli używa się wysokiej jakości drewna lub specjalnych wykończeń.
Ile kosztują okna PCV?
Cena okien plastikowych nie jest stała i zależy od wielu różnych czynników, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt zakupu. Oczywiście każdy producent ma swoją ofertę, ponadto design okien, ich dodatkowe właściwości, rozwiązania poprawiające termikę — to wszystko ma znaczenie.
Niewątpliwie standardowe rozmiary okien są tańsze, podczas gdy niestandardowe wymiary często znacząco podnoszą koszt.
Cennik okien tarasowych z PCV będzie się różnił nie tylko ze względu na wielkość okna, ale i np. To czy stosujemy standardowe otwieranie czy stawiamy na modele przesuwne. Okna jednoszybowe są tańsze niż okna dwuszybowe czy trzyszybowe. Większa liczba szyb poprawia izolację termiczną i akustyczną, co wpływa na wyższą cenę. Liczy się oczywiście także samo szkło: standardowe jest tańsze niż specjalistyczne rodzaje szkła, takie jak szkło antywłamaniowe, dźwiękochłonne, przeciwsłoneczne czy samoczyszczące. Koszt okien podnoszą także elementy takie jak rolety, moskitiery, żaluzje wewnętrzne, wentylacja mechaniczna czy systemy antywłamaniowe. Uwzględnić trzeba także koszt samego profilu okiennego, który może być bardzo różny. Okna PVC standardowo występują w kolorze białym, co jest najtańszą opcją. Kolorowe okna lub te z imitacją drewna są droższe ze względu na dodatkowe procesy produkcyjne i użyte materiały.
Cennik okien plastikowych oraz innych — co go kształtuje?
Ceny okien PCV są zależne od bardzo wielu różnych czynników. Oprócz dotychczas wymienionych pod uwagę trzeba wziąć także samego producenta. Renomowani producenci mogą oferować wyższe ceny ze względu na lepszą jakość materiałów i dłuższą gwarancję. Tańsze okna od mniej znanych producentów mogą być mniej trwałe. Zawsze więc warto zobaczyć, jak kształtuje się relacja ceny do oferowanej jakości. Również koszt montażu okien może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę. Profesjonalny montaż zapewnia lepszą wydajność okien i dłuższą żywotność, ale jest droższy. W przypadku okien mówimy jednak o inwestycji na lata, warto więc zadbać o wybór rozwiązania gwarantującego długą żywotność.
Więcej artykułów
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?