W dzisiejszych czasach następuje dynamiczny rozwój przemysłu zarówno lekkiego, jak i ciężkiego. Wiele przedsiębiorstw szuka więc odpowiednich hal magazynowych. Jednym z kluczowych elementów tego rodzaju pomieszczeń są bramy szybkobieżne.
Czym są bramy szybkobieżne?
Brama szybkobieżna to zautomatyzowana brama zewnętrzna bądź wewnętrzna montowana najczęściej w halach magazynowych, mająca na celu zwiększyć wydajność logistyczną. Dzięki optymalizacji zarządzania energia pozwala ona na zmniejszenie różnego rodzaju strat w obiektach przemysłowych, w których najczęściej znajduje zastosowanie.
Rodzaje bram szybkobieżnych
Bramy szybkobieżne mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W przypadku bram zewnętrzny powinny one być otwarte możliwie przez jak najkrótszy okres czasu, aby zminimalizować straty energii. Zastąpienie tradycyjnych bram szybkobieżnymi sprawia bowiem, że niwelowane są straty energii spowodowane zbyt wolnym otwieraniem i zamykaniem się bramy. Dzięki zastosowaniu specjalnych bram szybkobieżnych możliwe jest znaczne zmniejszenie czasu otwierania oraz zamykania się bram, co powoduje znaczne ograniczenie przepływu powietrza, a w konsekwencji ograniczenie strat energetycznych. Bramy szybkobieżne przystosowane są do pracy w różnych warunkach atmosferycznych dzięki zastosowaniu szerokich kolumn bocznych oraz zaawansowanego systemu napinania. Dzięki solidnym profilom usztywniającym, dolnej belce oraz skrzydle o 3 mm grubości wytrzymałość bram jest naprawdę wysoka. Bramy szybkobieżne mogą być również wewnętrzne. Również ten rodzaj bram generuje znaczne oszczędności. Dzięki zastosowaniu specjalnego modelu bramy rolowanej możliwe jest intensywne użytkowanie bram szybkobieżnych. Wytrzymała konstrukcja bram stworzonych głównie z trwałego PCV wzmocnionego poliestrem sprawia, że mogą one przetrwać bez uszkodzenia naprawdę długi czas. Bramy szybkobieżne wewnętrzne są zaprojektowany w sposób, który umożliwia znaczne ograniczenie zużycia energii, kontrolę temperatury pomieszczenia oraz praktycznie wykluczenie strat ciepła wynikających z przepływu powietrza.
Gdzie znajdują zastosowanie bramy szybkobieżne?
Bramy szybkobieżne w ostatnim czasie znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju przemyśle. Przemysł ciężki, jak i lekki wymaga różnego rodzaju sprawdzonych rozwiązań przeciwwiatrowych, aby uniknąć strat energii. Dzięki bramom szybkobieżnym możliwe jest praktycznie wyeliminowanie tego rodzaju problemu. Bamy szybkobieżne są także łatwo w montażu oraz wymagają niezbyt dużych nakładów finansowych związanych z ich odpowiednią konserwacją. Ponadto zapewniają one pełne bezpieczeństwo w użytkowaniu, jak również dużą trwałość i niezawodność przez zastosowanie nowoczesnych i wytrzymałych materiałów. Główne branże przemysłowe, w którym bramy znajdują zastosowanie to przemysł spożywczy, motoryzacyjny, farmaceutyczny i chemiczny, handel detaliczny. Oczywiście bramy znajdują też zastosowanie w sektorze logistycznym.
W przypadku przemysłu spożywczego kluczowe jest dostosowanie bram do określonych norm, które obowiązują w tej branży. Należą do nich przede wszystkim trudne do spełnienia normy dotyczące higieny oraz stosowania określonych materiałów, między innymi stali nierdzewnej. Bramy szybkobieżne są jednak odpowiedzią na tego rodzaju wymagania, ponadto są one rozwiązaniami niestandardowymi, mogącymi zapewnić zwiększoną gospodarność oraz ciągłość produkcji.
Przemysł motoryzacyjny jest kolejną wymagającą branżom, w której trudno spełnić określone wymagana. Produkcja tysięcy samochodów czy różnego rodzaju pojazdów dziennie sprawia, że w przemyśle tym mile widziane są jedynie innowacyjne i pewne rozwiązania. Kluczową kwestią w tej branży jest dotrzymywanie terminów dostaw oraz znaczny przepływ towarów. Bramy szybkobieżne są więc produktem, który może znacznie ułatwić proces magazynowania i strat energii wynikających ze zbyt wolnego otwierania oraz zamykania się bram. Duża niezawodność i trwałość dzięki zastosowaniu wysokiej klasy materiałów sprawiają natomiast, że bramy są w stanie spełnić nawet najbardziej restrykcyjne wymagania ze strony przemysłu motoryzacyjnego.
Niemniej wymagającym sektorem produktów i usług jest przemysł chemiczny i farmaceutyczny. Tej branży również stawiane są niezwykle wysokie wymagania związane głównie ze szczelnością, higieną oraz niezawodnością maszyn i urządzeń. W przemyśle tym niezbędne jest posiadanie różnego rodzaju certyfikatów bezpieczeństwa w przypadku konserwacji czy napraw różnego rodzaju urządzeń. W przypadku bram szybkobieżnych ważne jest więc, aby na te wymagania odpowiadać. Bramy szybkobieżne są jednak produktem, który jest przystosowany do pracy nawet w najbardziej specyficznych warunkach technicznych.
Sprzedaż detaliczna to branża, w której codzienne zaopatrzenie magazynów jest kwestią kluczową w utrzymaniu ciągłości pracy. Intensywny ruch jaki zachodzi pomiędzy halą magazynową, a powierzchnią sklepową sprawia natomiast, że brama szybkobieżna znajduje w tym sektorze usług szczególne zastosowanie. Dzięki zastosowaniu bramy szybkobieżnej rolowanej możliwe jest znaczne zwiększenie prędkości otwierania oraz zamykania się. Automatyzacja produktu sprawia, że jest on w pełni bezpieczny dla jego użytkowników oraz jest zdecydowanie cichszy od standardowej bramy. Oszczędność czasu oraz strat energii jest natomiast bardzo duża.
Ostatnim sektorem, w którym bramy szybkobieżne mają szczególnie spore wzięcie jest sektor logistyczny. Wszelkiego rodzaju magazyny oraz centra logistyczne mają bowiem za zadanie wypuścić w ciągu dnia jak największą liczbę produktów. Zastosowanie bramy szybkobieżnej znacznie usprawnia ten proces. W tego rodzaju centrach brama musi być niemal bezawaryjna i otwierać oraz zamykać się w jak najszybszym czasie, aby uniknąć strat nie tylko energii, ale także pieniędzy przez niezrealizowanie odpowiedniej ilości zamówień.
Dlaczego warto zdecydować się na bramy szybkobieżne?
Bramy szybkobieżne są stosunkowo nowym, jednak niezwykle skutecznym pomysłem na usprawnienie procesu produkcji. Dzięki zautomatyzowaniu otwierania i zamykania się bram możliwe jest bowiem znacznie zwiększenie wydajności logistycznej i ekonomicznej. Bramy szybkobieżne są więc odpowiedzią na wymagania rynku dotyczące zwiększenia przepływu towarów i usług przy równoczesnym zminimalizowaniu strat energii i ciepła w różnego rodzaju halach magazynowych. Konstrukcja bram szybkobieżnych sprawia natomiast, że jest to produkt niezwykle trwały oraz niezawodny, a ewentualna konieczność jego konserwacji czy też naprawy nie niesie za sobą zbyt wielkich kosztów. Bramy szybkobieżne są produktem, który znajduje zastosowanie w różnego rodzaju branżach, począwszy od przemysłu spożywczego, przez chemiczny i farmaceutyczny, na centrach logistycznych i magazynowych kończąc. Nowoczesne rozwiązania, których użyto w projektowaniu i wykonaniu tego rodzaju bram sprawiają, że oszczędność energii związana z przepływem powietrza jest bardzo duża. Pełna automatyzacja bram szybkobieżnych umożliwia również ich łatwe zatrzymanie na dowolnej wysokości. Bramy szybkobieżne są więc rozwiązaniem wartym uwagi, gdyż niosą za sobą szereg zalet i korzyści, zarówno finansowych, jak i ekologicznych.
Więcej artykułów
Nieruchomości luksusowe – czy warto inwestować w ekskluzywne mieszkania?
Idealne miejsce relaksu i pracy: Jak wybrać domek ogrodowy?
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego