Zakup nieruchomości możemy zaliczyć do najważniejszych decyzji w życiu. Wiąże się z poważnymi wydatkami czy koniecznością orientowania się w prawie, ale oznacza też niezależność oraz większą swobodę. Planujesz w najbliższej przyszłości taką inwestycję? Zastanawiasz się nad nowym mieszkaniem czy myślisz o rynku wtórnym? Przeczytaj nasz artykuł! Może Ci ułatwić wybór i usprawnić proces przeprowadzki do własnych czterech kątów. Zachęcamy do lektury!
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Zanim dojdzie do zakupu, przyszli właściciele muszą ustalić kilka rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem swoich możliwości finansowych. Przy ograniczonym budżecie nierzadko biorą pod uwagę mieszkania z rynku wtórnego, wymagające częściowego bądź całkowitego remontu. Takie lokale zwykle mają niższą cenę, prócz tego mogą znajdować się w oddalonych od centrum dzielnicach. Czasami także nie mają zbyt dobrego dojazdu ani wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Bywa, że mieszczą się w budynkach bez windy, mają wąskie, ciemne, źle zagospodarowane klatki schodowe etc.
W odróżnieniu od nieruchomości, które miały przynajmniej jednego właściciela, mieszkanie od dewelopera (z rynku pierwotnego) jest nowe. Czeka na człowieka, który urządzi je od początku. Chodzi nie tylko o umeblowanie, ale i o kolor ścian, panele bądź płytki. Znajduje się na dopiero co wybudowanym osiedlu, zaprojektowanym w nowoczesny sposób. Co za tym idzie, jego cena będzie odpowiednio wyższa. Z tego powodu część ludzi zainteresowanych zakupem nieruchomości do zamieszkania wyjdzie z założenia, że ich na nią nie stać.
Dlaczego warto pomyśleć o rynku pierwotnym?
Budżet może znacząco ograniczyć wybór osobie, która szuka dla siebie mieszkania. Niemniej warto przemyśleć zakup również pod kątem przyszłych wydatków. Jeśli kupisz nieruchomość z rynku wtórnego, może zapłacisz mniej na samym początku, ale później czekają na Ciebie kolejne koszty. Jeżeli w lokum trzeba wymienić nie tylko umeblowanie, ale i pozostałe sprzęty czy instalacje, właściciel będzie zmuszony liczyć się ze znaczącym uszczupleniem swoich oszczędności.
To nie wszystkie minusy pozornie tańszego wyboru, o których musisz wiedzieć. Im większych nakładów finansowych wymaga remont, tym dłużej poczekasz na moment przeprowadzki. Zanim zamieszkasz w wymarzonym gniazdku, musisz je przygotować. Czasami wiąże się to z koniecznością płacenia za wynajem nieruchomości, którą aktualnie zajmujesz, a jednocześnie wydawania pieniędzy na nowe mieszkanie. Innymi słowy, będziesz płacić podwójnie
Czy mieszkanie od dewelopera to dobry pomysł?
Inwestycja we własną nieruchomość to krok w dorosłe życie. Daje Ci komfort mieszkania na swoich warunkach oraz pełną swobodę aranżacji. Dobrze się zastanów, zanim je kupisz, aby nie żałować. Jeżeli chcesz osiedlić się w dużym mieście, sprawdź, co oferują deweloperzy w Warszawie. Weź pod uwagę nowe budownictwo, bo dzięki niemu unikniesz wydatków rozciągniętych w czasie. Co istotne, możesz się wprowadzić do lokalu, kiedy tylko skończysz go urządzać. Czyż nie brzmi to wspaniale?
Artykuł sponsorowany
Więcej artykułów
Nieruchomości luksusowe – czy warto inwestować w ekskluzywne mieszkania?
Idealne miejsce relaksu i pracy: Jak wybrać domek ogrodowy?
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego