Trendy w aranżacji przestrzeni stale ewoluują. Podlegają wpływom zmieniających się gustów, technologii i stylów życia. Każdy rok przynosi nowe inspiracje i rozwiązania, a rok 2024 nie jest wyjątkiem. W poniższym artykule przeanalizujemy kierunki, jakie będą dominować w projektowaniu wnętrz, a także jakie nowości mogą wprowadzić architekci i projektanci.
Projektowanie wnętrz – połączenie nowoczesności i tradycji
W Polsce, szczególnie w szybko rozwijających się miastach, ważnym elementem kształtowania powierzchni mieszkalnych i komercyjnych jest usługa, która polega na projektowaniu wnętrz. Szczecińscy architekci zdobywają uznanie za swoje innowacyjne podejście do projektów, łącząc nowoczesność z elementami historycznymi.
W 2024 roku można się spodziewać, że projektowanie przestrzeni będzie skupiało się na kontynuacji unikalnych połączeń tradycji i nowoczesności, tworząc miejsca, które odzwierciedlają zarówno powrót do natury, jak i wdrażają nowe technologie celem ułatwienia życia.
Minimalizm z duszą– eleganckie prostoty w projektowaniu
Wśród głównych trendów na rok 2024 można oczekiwać dalszej fascynacji minimalizmem, ale tym razem z dodatkiem charakteru. Czyste linie, oszczędne formy, wprowadzenie prostoty i spokoju do wnętrza za pomocą naturalnych barw i kolorów drewna. Wnętrza, które nas wyciszają i pozwalają odpocząć od “szybkiego życia”.
Projektancibędą dążyć do stworzenia eleganckiej prostoty, eliminując zbędne elementy, odwrót od dekoracyjnych wnętrz, ale dodając unikalne akcenty, które nadają pomieszczeniom charakter i oryginalność…., a także personalizując wnętrze pod inwestora, tak aby się czuł wpasowany w swoją przestrzeń.
Patrycja Iwan jako szczecińska architektka wnętrz czerpie inspirację z otaczającego krajobrazu i koncentruje się na kolorach występujących w naturze — od brązów poprzez zielenie oraz na naturalnych materiałach i wzorach nawiązujących do nich. Naturalne kamienie świetnie dodają oryginalności projektowanym przez nią wnętrzom. Jest zwolenniczką tworzenia harmonijnych i spokojnych przestrzeni mieszkalnych i użytkowych.
Taki jest jej kierunek projektowania na 2024 rok.
Technologia w służbie komfortu – inteligentne rozwiązania
Zaawansowane systemy wchodzą do naszych domów, a projektowanie wnętrz odzwierciedla ten dynamiczny postęp. Sprytne pomysły sterowane za pomocą aplikacji mobilnych czy głosowych asystentów stają się normą. Integracja lokalnych innowacji i tworzenie rozbudowanych apartamentów dostosowanych do potrzeb mieszkańców to główne wyzwania, przed którymi stoi Pani Patrycja – architekt ze Szczecina.
Smart dom nie dawno był synonimem luksusu, obecnie jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem i wręcz standardem w projektowaniu mieszkań i domów w nowoczesnej odsłonie. W tym celu planuje się odpowiednie oświetlenie, którym można sterować. Dobry projektant wnętrz, współpracując ściśle z salonami oświetlenia dobierze lampy, które będą współgrać z tą nowoczesną technologią.
System inteligentnego domu pozwala na sporą oszczędność miejsca. Dzięki niemu możesz zapomnieć o wielu włącznikach. Wszystko rozgrywa się w wideopanelu – rozwiązanie to jest bardzo pomocne przy dużych, rozbudowanych domach.
Zrównoważone projektowanie – ekologia na pierwszym miejscu
W kontekście globalnych wyzwań związanych z klimatem zbalansowana koncepcja obszaru mieszkalnego staje się priorytetem. W Szczecinie, gdzie otaczająca przyroda ma istotne znaczenie, architekci mogą skupić się na ekologicznych materiałach, energooszczędnych rozwiązaniach i działalności sprzyjającej recyklingowi.
W 2024 roku trendy w aranżacji wnętrz będą się przedstawiać następująco:
- Wzrost używania naturalnych materiałów
Przykładowo,w meblarstwie pojawiają się ratanowe krzesła, lampy. Bambus używany będzie do produkcji mebli np. komody. Wybierając takie materiały, redukujemy negatywny wpływ na środowisko. Mocno przejawia się to w dość modnym ostatnio stylu Japandi, który z pewnością przypadł wielu osobom do gustu.
- Recykling i upcykling
Wielu projektantów wnętrz będzie starać się korzystać z istniejących mebli i odnawiać je tak, by nadawały się do dalszego użytkowania.
- Nowoczesne technologie
Staną się one nieodzownym standardem w instalacjach wyposażenia mieszkań i domów, a fotowoltaiczne systemy będą się pojawiały coraz częściej na polskich domach.
- Rośliny
W naszych domach stawiamy ich coraz więcej, powstają żywe systemy nawadniające do zielonych ścian. Nadają one wnętrzu harmonii, oczyszczają powietrze i działają kojąco.
W dobie zmieniających się potrzeb i stylów życia projektowanie wnętrz musi być elastyczne i adaptacyjne. Ważną rolę w końcowym odbiorze wizualnym odgrywa również kolorystyka. Podczas kształtowania przestrzeni wewnętrznej, warto zainwestować w wykwalifikowanych projektantów i architektów, aby cieszyć się satysfakcjonującym efektem.
Więcej artykułów
3 powody, dla których warto mieć serwis obiadowo-kawowy
Jak wybrać drzwi zewnętrzne nowoczesne i dębowe drzwi wewnętrzne?
Interaktywne lampy sypialniane jako element inteligentnego domu