Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Rabata bylinowa- jak ją zaprojektować, by cieszyła oko przez cały rok?

Rabata bylinowa

Ogród bez kwiatów jest smutny i pusty. Nic więc dziwnego, że większość z nas marzy o posiadaniu choć niewielkiego skrawka kwiecistego kobierca. Doskonałym pomysłem na urozmaicenie ogrodu jest rabata bylinowa. Czym jest taka rabata i w jaki sposób zaprojektować ją z głową i pomysłem? Jakie gatunki roślin najlepiej nadają się na rabatę bylinową i o czym pamiętać przy ich sadzeniu? 

Czym jest rabata bylinowa?

Rabata bylinowa to kompozycja ogrodowa złożona z roślin o różnorodnym pokroju i różnej wysokości. Zamierzeniem większości projektów tego rodzaju rabat jest ich kwitnienie przez większą część roku. Aby było to możliwe, należy zasadzić rośliny o następujących po sobie okresach wegetacyjnych. Poza tym, na rabatach bylinowych sadzi się przede wszystkim byliny wieloletnie, rośliny cebulkowe oraz długowieczne. 

Jakie gatunki roślin sadzić na rabatach bylinowych?

Na rabacie bylinowej warto posadzić gatunki roślin podobnych do siebie pod kątem wymagań świetlnych i glebowych. Należy zwrócić uwagę na to, czy stanowisko jest słoneczne, półcieniste czy cieniste. Na stanowisku słonecznym świetnie sprawdzą się jeżówki, piwonie czy astry. Jeżeli rabata jest w półcieniu, warto posadzić paprocie czy zawilce japońskie.  Na rabacie warto posadzić byliny kwitnące, zwłaszcza wśród roślin cebulowych. Byliny towarzyszące rozmieszcza się wokół bylin wiodących, które stanowią centralny punkt rabaty. Pięknym dopełnieniem są trawy ozdobne, które dodają kompozycji lekkości. Dobrze sprawdzą się też krzewy ozdobne.

Projektowanie rabaty bylinowej- najważniejsze zasady

Pierwszym krokiem przy projektowaniu rabaty bylinowej jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska. Pod uwagę należy wziąć upodobania konkretnych roślin. Niektóre z nich lubią podłoże zasadowe, inne próchniczne. Jeżeli planujemy sadzić rośliny z lasów iglastych, konieczne będzie podsypanie ziemi torfem. Ważne jest dokładne i staranne oczyszczenie ziemi z chwastów, spulchnienie jej, a także zasilenie kompostem. Kiedy stanowisko jest gotowe, czas na wybór odpowiednich roślin. Należy wybierać je zgodnie z nasłonecznieniem stanowiska. Całą kompozycję można stworzyć z roślin podobnych gatunkowo lub zupełnie różnych, ale warto zastosować efekt masowego kwitnienia. Kupując rośliny, warto wybierać te produkowane w doniczkach. Ich sadzenie na miejsce jest o wiele łatwiejsze, nie ma też tak dużego ryzyka uszkodzenia bryły korzeniowej. Roślin nie należy sadzić podczas upałów. Najlepszym czasem na sadzenie jest okres wiosenny, od marca do maja, ewentualnie na początku jesieni. Jeżeli decydujemy się na sadzenie roślin jesienią, konieczne będzie przykrycie ich na zimę. Wspaniale sprawdzi się agrowłóknina. Jej głównym zastosowaniem na rabacie będzie zapobieganie wyrastaniu chwastów. Wystarczy powierzchnię rabaty okryć agrowłókniną i w odpowiednich miejscach wycinać w niej otwory. W ten sposób chwasty nie będą miały szans na przebicie się. 

Rabaty bylinowe- dlaczego warto je zakładać?

Do zalet rabaty bylinowej nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Rośliny posadzone w przemyślanej kompozycji będą zdobić ogród przez cały rok. Dodatkowo, na rabacie można sadzić rośliny miododajne czy przyciągające motyle, co jest kolejną zaletą. Zakładanie rabaty bylinowej nie jest trudne, wymaga jedynie odrobiny wysiłku, pomysłu i dobrych chęci. Projekt rabaty bylinowej warto dopasować do charakteru całego ogrodu, by uzyskać harmonijną i spójną całość.  W takim ogrodzie doskonale się wypoczywa, a pracę wykonuje się właściwie tylko raz- sadząc rośliny wieloletnie, będziemy cieszyć się piękną rabatą przez wiele sezonów.