Inteligentne domy ciągle zyskują na popularności. Dzięki nowoczesnym technologiom użytkownicy zyskują szansę na wygodne zarządzanie wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Co tak naprawdę kryje się pod hasłem inteligentnego domu i jakie są zalety tego rozwiązania?
Czym jest inteligentny dom?
Inteligencja kojarzy się przede wszystkim z ludzką cechą. Oznacza ona głównie sprawne posługiwanie się umiejętnościami poznawczymi i wykorzystywanie nabytej wiedzy w różnych życiowych sytuacjach. Inteligentny dom to z kolei miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i systemy współpracują ze sobą odciążając człowieka w wielu zadaniach. Wszystko to umożliwia nowoczesna technologia, która odpowiada na oczekiwania i potrzeby współczesnych ludzi.
Działanie systemu opiera się na wykorzystaniu sieci czujników rozmieszczonych w całym domu. Podpięte są one do centralnego systemu zarządzania, który sam potrafi podjąć decyzje np. o uchyleniu okien lub włączeniu zabezpieczeń przeciwpożarowych. Reaguje on na określone sygnały i odpowiada na nie właściwymi działaniami. Zaawansowany system potrafi również sterować klimatyzacją, bazując na informacjach o wilgotności i temperaturze panujących w pomieszczeniach, oraz wysyłać powiadomienia na telefon, gdy zarejestruje ruch w domu podczas nieobecności domowników. Inteligentne instalacje elektryczne, w przeciwieństwie do tradycyjnych, połączone są w jedną całość. Dzięki temu można sterować nimi za pomocą jednego przedmiotu, np. pilota bądź telefonu.
Jakie są zalety inteligentnego domu?
Korzyści płynące z posiadania inteligentnego domu nie są zarezerwowane jedynie dla najbogatszych. Zalety tego rozwiązania doceni praktycznie każdy. Jest ono przede wszystkim wygodne, co stanowi szczególnie przydatną cechę w czasach, w których większość osób żyje w biegu. Inteligentny dom przejmuje część ludzkich obowiązków, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić czas. Domownicy mogą pamiętać o mniejszej ilości zadań do wykonania, ponieważ system zrobi to za nich. Nie da się ukryć, że posiadanie inteligentnego domu jest również przyjemne ze względu na prestiż tego rozwiązania. Nie cieszy się ono jeszcze popularnością tak dużą, by można było je nazwać powszechnym. To też szansa na bardziej ekologiczne funkcjonowanie i wprowadzenie istotnych zmian w swoim życiu. Korzystanie z urządzeń domowych odbywa się w bardziej zrównoważony sposób, co umożliwia mniejsze zużycie prądu. Prowadzi to z kolei do mniejszych rachunków za prąd.
Nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych kwestii – bezpieczeństwie. Inteligentne czujniki wychwytują najdrobniejsze sygnały związane z tlącym się pożarem, zamkną okna w przypadku silnego deszczu lub wiatru, zwiększą wentylację wyczuwając w powietrzu dwutlenek węgla, a także zaalarmują domowników, jeśli budynkowi grozi włamanie. Rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne, jeśli zaplanuje się je już na etapie budowy domu. Daje to możliwość rozplanowania dokładnie całej automatyki i stworzenia w pełni zintegrowanego systemu.
Sterowanie systemem
Sterowanie funkcjami inteligentnego domu odbywa się w pełni zdalnie. Będąc w dowolnym miejscu można podejmować decyzje związane z instalacjami w budynku lub w ogrodzie. Dedykowane aplikacje pozwalają na modyfikację ustawień pod indywidualne potrzeby domowników.
Więcej artykułów
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego
Palety Manurack – rewolucja w magazynowaniu
Wybór Drzwi na Wymiar w Katowicach: Kluczowe Aspekty do Rozważenia