
Pokruszone elementy betonowe, cegły, pustaki, stare meble, armatura sanitarna – to tylko niektóre odpady powstające podczas inwestycji remontowo-budowlanej. Aby pozbyć się ich zgodnie z prawem, należy zamówić specjalny kontener lub dostarczyć je do specjalnego punktu na terenie gminy. Jak się do tego zabrać i o czym warto pamiętać?
Wywóz gruzu – gdzie się zgłosić?
Aby pozbyć się odpadów zgodnie z prawem, mamy do dyspozycji dwie opcje:
- wynajęcie kontenera od lokalnej firmy,
- zawiezienie odpadów do selektywnego punktu zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-a).
Alternatywą może być wystawienie ogłoszenia na lokalnym portalu w celu oddania odpadów, choć trzeba liczyć się z faktem, że nie zawsze znajdą się chętni je odebrać. Jednocześnie dłuższe składowanie odpadów poremontowych czy budowlanych, nawet na własnej posesji, jest zabronione przez prawo
Jeśli chcesz dostarczyć odpady do PSZOK-a musisz liczyć się z faktem, że dla każdego gospodarstwa domowego wyznaczony jest limit odpadów, które można tam pozostawić. Trzeba też pamiętać, że ich zawiezienie na miejsce trzeba zorganizować samodzielnie. Odpady poremontowe są najczęściej trudne w przenoszeniu, brudzące i ciężkie. Dlatego nie jest to najbardziej praktyczna opcja. Wygodniej jest zamówić kontener od lokalnej firmy.
Jak zamówić kontener na odpady?
Zamówienie kontenera jest bardzo proste – wystarczy zadzwonić lub wypełnić formularz na stronie internetowej. Pojemnik zostanie dostarczony we wskazany adres i odebrany w wyznaczonym terminie. Zadaniem właściciela śmieci jest jedynie wrzucenie ich do tego kontenera – wywiezieniem i utylizacją śmieci w całości zajmuje się firma, z której usług korzystamy. Kontenery we Wrocławiu i pozostałych miejscowościach na terenie Dolnego Śląska oferuje między innymi firma Skiprex. Firma zajmuje się wywozem gruzu, odpadów wielkogabarytowych, materiałów izolacyjnych, odpadów niebezpiecznych, a także zielonych, elektronicznych i wielu innych.
W ofercie Skiprex dostępne są różne rodzaje kontenerów na odpady – na konkretne typy śmieci (np. gruz budowlany) lub też na odpady zmieszane. Ostatnia opcja to bardzo wygodnie rozwiązanie – w takim kontenerze można umieścić ogromną większość typowych odpadów po remoncie czy pracach w ogrodzie. Kontenery są również dostępne w wielu pojemnościach od 2,5 do kilkunastu m³ (a dla firm nawet 30 m³ lub więcej). Dlatego też bardzo łatwo dobierzesz rozmiar kontenera do własnych potrzeb. W przypadku wątpliwości możesz poprosić o poradę w trakcie składania zamówienia.
Jakie kary grożą za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów?
Osoby, które wyrzucają śmieci do śmietników komunalnych, muszą liczyć się z karami od spółdzielni mieszkaniowej. Firmy, które odbierają śmieci z osiedli mieszkaniowych, odpady budowlane pozostawią wewnątrz wiaty – opłatę za ich późniejsze wywiezienie poniesie spółdzielnia lub wspólnota. Naturalnie będzie chciała przerzucić te koszty na winowajcę. Gruz, gabaryty i inne ciężkie śmieci mogą uszkodzić pojazdy odbierające odpady lub maszyny na liniach sortowniczych – również te koszty naprawy mogą zostać przerzucone na lokatora, który wyrzucił odpady w nieodpowiednie miejsce.
Ponadto mandat za nieodpowiednie składowanie odpadów może wynieść nawet do 10 000 zł (w przypadku firm jest to znacznie więcej). Jeśli śmieci stanowią dodatkowo zagrożenie dla środowiska lub zdrowia ludzi i zwierząt, osoba, która je wyrzuciła, musi liczyć się nawet z karą pozbawienia wolności.
Więcej artykułów
Domy dla oszczędnych – wybór dla świadomych inwestorów
Tradycja i nowoczesność w pokryciach dachowych
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40